Akne Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Akne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akne, birçok insanın hayatının bir döneminde karşılaştığı inanılmaz sinir bozucu bir durum olabilir. Aknelerin ve beraberinde bıraktığı lekelerin gençlik yıllarına has bir durum olduğunu söylemek yanlış olur. Akne aslında her yaşta görülebilen yaygın bir cilt sorunudur. Hayatı boyunca akneyle baş etmeye çalışan binlerce insan vardır.

Eğer akneyle alakalı bir sorununuz varsa öncelikle akneye dair detayları öğrenmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Sivilce birçok farklı biçimde olabilir. Özünde, yüzünüzdeki gözenekler tıkandığında başlayan bir cilt problemidir. Akne siyah nokta, sivilce, kistler ve beyaz uç şeklinde görülebilir. Sivilceler her biri farklı bir nedenden kaynaklanan birçok farklı yoldan oluşabilir.

Akne herhangi bir yaştaki herkesi etkileyebilir. Akne ayrıca çeşitli şiddet düzeylerinde ortaya çıkar. Tüm bireylerin ay ya da yıl boyunca periyodik olarak bir ya da iki kez deneyimlemeleri nadir değildir.  Şiddetli sivilce sorunu olanlar için yüz, boyun ve sırt bölgelerinde onlarca hatta yüzlerce sivilce görmeleri mümkündür.

Bazıları için, sivilce yalnızca siyah nokta gibi görünebilir. Siyah nokta tıkanmış bir gözenektir, ancak sivilce olarak şişlik üretmek yerine, gözenek siyah bir malzeme ile dolu gibi görünür. Beyaz iltihaplı uç, tipik olarak sivilcenin yaptığı gibi açılmayan küçük, çıkıntılardır.

Şiddetli veya hormonal sivilceleri olan bireyler için, derin ve ağrılı kistler sorun olabilmektedir. Kistik lezyonlar oldukça geniş olması ve sıklıkla cildin altında kalabilmesi nedneiyle büyüyebilir. Bu tür sivilce tipik olarak yara izine de neden olur.

Aknenin ciddiyetine bağlı olarak zihinsel belirtiler veya işaretler olabilir. Akne, benlik saygısı düşük olmakla bağlantılı olduğu için şiddetli sivilceden muzdarip kişilerin depresyon tedavisine ihtiyacı olabilir.