Akne Oluşumunu Etkileyen Faktörler | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Akne Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Akne Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Sivilce tüm dünyadaki insanları etkileyen bir deri hastalığıdır. Akne, cilt yüzeyindeki küçük gözenekler yağ, ölü cilt hücreleri ve bakteriler tarafından engellendiği zaman oluşur. Derideki her gözenek, epidermisin altında bir follikül açar. Bu folliküllerde tekil bir saç ve bir yağ bezi bulunur. Yağ bezi, cildinizi yağlı ve yumuşak tutmak için tasarlanmış bir yağ olan sebum üretir. Ancak, hormonal değişiklikler ve diğer faktörler fazla sebum üretmesine neden olduğunda, yağ folikül yoluyla pompalanır ve yolda ölü cilt hücrelerini ve P. acnes bakterilerini alabilir. Bu maddeler birlikte toplanırsa, bir tıkaç oluşur. Vücut herhangi bir enfeksiyonla mücadele etmek için kırmızı ve beyaz kan hücreleri birikimi ile tepki verir ve bu iltihaplanma ve kızarıklık ile sonuçlanır.

İşte akne oluşumunu etkileyen ana faktörler;

Hormonlar

Sivilce, genellikle vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve bunun başlangıcı ergenlik çağlarıdır. Sivilce doğrudan androjen hormonu seviyelerinin yükselmesiyle başlar. Bu hormonların üretimi, bir çocuk ergenlik çağına girdiğinde yükselir ve ergenlik döneminde sivilce yaygınlığının nedeni de budur. Androjen seviyeleri arttıkça, cildin hemen altında duran yağ bezleri, sebum olarak da bilinen yağ düzeyini artırır ve üretir.

Genetik

Genetik akne oluşumu üzerinde etkili olabilir. Ailesinde veya yakın akrabalarında akne problemi olan bir kişinin akne sorunu yaşaması riski yüksektir. Aynı şey akne izleri ve lekeleri için de geçerlidir.

Akne oluşumu sık rastlanan bir sorun olsa da tedavi yöntemleri de mevcuttur. Yeni bir teknoloji olan agnes akne tedavisi de bunlardan biridir. Agnes akne tedavisi ile radyofrekans enerjisi kullanılarak akneye neden olan Propionibacterium acnes mikrobu kalıcı olarak yok edilmektedir. bu nedenle akneler yavaşça iyileşmekte ve kısa sürede kişi aknelerden kurtulmaktadır. Bu sayede aknenin arkasında bıraktığı izler ve lekeler de ortaya çıkmadan engellenmektedir.