Akne Oluşumunun Nedenleri | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Akne Oluşumunun Nedenleri

Akne Oluşumunun Nedenleri

Stres, endişe, anksiyete ve gerilim, vücuttaki hormon üretimini etkileyebilecek faktörlerdir ve bu neredeyse tüm aknelerin oluşumu hormonal olduğu için önemlidir. Cilt, kalp ve beyin de dahil olmak üzere tüm organ sistemlerini kontrol eden ve değiştiren yüzlerce hormon vücutta bulunur.  Vücudunuzdaki bu çok sayıdaki hormondan biri de androjen adı verilen bir gruptur ve akne için sorumlu olduğuna inanılır. Çok fazla ayrıntıya girmeden sivilce, temelde normal androjenlere neden olan gözenek hücrelerinden kaynaklanır.

Çoğu durumda akne ile yaşamak büyümenin bir parçası olarak düşünülür. Ancak akne çoğu durumda kişinin özgüvenini zedelemekte ve benlik saygısının azalmasına neden olmaktadır. Diğer yandan sivilce her ne kadar ergenlik dönemi sorunlarından biri olsa da kişiler yaşlarına bakmaksızın iyi ve kusursuz görünmek istiyorlar. Sebep ne olursa olsun, akne tedavi edilmediği takdirde yaşamın birçok alanında sosyal ilerlemeyi engelleyebileceği bir sorundur.

Sivilce oluşumlarının çoğunluğu hormonal olmasına rağmen beslenmeden çevre faktörlerine kadar akne oluşumunu tetikleyen ve sorumlu tutulabilecek diğer faktörler vardır. Güneş, hava kirliliği, kirli su, cilt bakım ürünleri bu durumlardan bazılarıdır. Aynı zamanda akne oluşumu stresle de alakalıdır.

Stres çeşitli mekanizmalarla akne oluşumuna neden olabilir. Vücuttaki androjenlerin salınmasına yol açan yumurtalıklar, testisler ve adrenal bezlerini etkileyebilir.  Stres uykuyu bozabilir, kötü yemek alışkanlıklarını teşvik eder, egzersiz rutinlerini bozabilir, yorgunluğu artırabilir.

Akne oluşumunun birçok nedeni olsa da aynı şekilde birçok tedavi seçeneği de mevcuttur. Agnes akne tedavisi de bu seçeneklerden biridir ve son derece etkilidir. Radyafrekans dalgalarıyla cilt altına enjekte edilerek akneye neden olan mikrobu öldürür ve bu sayede akne kendiliğinden iyileşerek cildin çok daha güzel görünmesini sağlar.