Akne Türleri Nelerdir? | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Akne Türleri Nelerdir?

Akne Türleri Nelerdir?

Akne pek çok kişinin hayatının bir döneminde yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Yağ bezi tarafından fazla sebum üretildiğinde, gözenek etrafındaki ölü cilt hücreleri gözenekleri kısmen tıkayarak yağın cilt yüzeyine akmasını engeller. Bu, bir siyah nokta ile gözenekleri dolduran sebumun katılaşmasıyla sonuçlanır. Siyah noktanın koyu rengi kirden kaynaklanmaz, kurumuş yağdır ve kıl foliküllerinin açıklıklarındaki dökülen cilt hücrelerinin bir pigmentinden oluşur.

Normalde ciltte bulunan propionibacterium acnes bakterisi de gözenek içinde sıkışır. Bu nedenle de sivilce oluşur ve sivilce ile oynandığı veya patlatıldığı zaman diğer bölgelere de bu mikrop sayesinde bulaşır.

Cilt için büyük bir sorun olan akneler belirli türlere ayrılmaktadır. Bunlar iltihaplı ve iltihapsız akneler olarak ayrılsa da bunlar da kendi aralarında farklı şekillerde sınıflandırılır. İltihaplı akne türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Nodül: Şişliğin ve kırmızılığın olduğu derin sivilce türüdür.

Papül: Kabarıklık ve kırmızılığın olduğu sivilce türüdür.

Püstül: Kabarık ve içi iltihaplı olan sivilce türüdür.

İltihapsız akne türleri ise iltihapsız ve kist şeklinde, siyah nokta şeklinde (açık komedon) ve beyaz yağ bezesi şeklinde (kapalı komedon) olarak sayılabilir.

Akne tedavileri çok çeşitli olsa da bazı tedavi türleri hiçbir işe yaramayabilmektedir. Son zamanlarda oldukça trend bir tedavi yöntemi olan agnes akne tedavisi ile aknelerin oluşmasına neden olan mikrop radyofrekans ile yok edilmekte ve bu nedenle de sivilce oluşumları durarak aktif sivilceler de yavaş yavaş tedavi olmaktadır.