Botilinum Toka | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Botilinum Toka

Clostridium Botulinum” adlı bakteri toksininin loborotuvor teknikleri kullanılarak saflaştırıp imasıyla elde edilen bir ilaçtır.

Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir, kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği bölgedeki kasları bir süre için gevşetmektedir.

Botilinum Toka Güvenli Bir Yöntem midir?

FDR (Amerika Gıda ve ilaç İdaresi)’nin kullanımını onayladığı bir ilaçtır.

Botilinum Toka Kozmetik alanda Kullanılan Botoks’un Yararları Nelerdir?

Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yıllar süren kullanım sonucu cilt yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Bu kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşumu engellenebilir. Uygun aralıklarla yapıldığında Botoks kırışıklık oluşumunu engellemektedir.

Hangi Kırışıklıklara Uygulanabilir?

Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalarda yapılabilmektedir.

Üst yüz için 10 yılı aşkın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır. Boynun sağ ve sol yanlarında yer alan platis-ma kasları kasıldıklarında ağız köşelerini ve boyun cildini aşağı çeker.

Gündelik hayatta farkında olmadan pek çok kez kullanılan boyun kasları, dudak köşelerinin zamanla aşağı doğru sarkmasına böylece yüzümüze üzgün, mutsuz ya da somurtkan bir ifadenin yerleşmesine yol açarlar. Üstelik geçen zaman ve yer çekiminin etkisiyle cilt altındaki yağ dokusu da aşağı doğru yer değiştirir. Bu yağ dokusu do çene kemiğinin sağ ve sol taraflarına toplanır.

Çene hattını etkileyen iki kas grubu vardır;

  • Aşağı çekenler- boyun kasları
  • Yukarı çekenler- elmacık kemiğinden dudak köşelerine doğru gelen kaslar. Aşağı çeken kasların aktivitesi azaltıldığında yukarı çeken kaslar rölatif olarak güçlü duruma gelmektedir. Böylece çene hattının belirginleşmesi sağlanmaktadır.

Aşırı Terlemede Botoks Tedavisi

Özellikle el, ayak ve koltuk altında belirgin şekilde ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen aşırı terleme artık günümüzde çaresiz bir sorun değil.

Tıptaki adıyla ‘Hiperhidroz’ olarak adlandırılan aşırı terleme Botoks’la çözülebilir. Terleme bölgesine göre deri altına enjekte edilen Botoks, buradaki sinirlerin çalışmasını bloke ederek ter üretimini engeller. Yaklaşık yarım saat süren seans sonrasındaki etki 8-12 ay arasında devam etmektedir. Etki geçtiğinde isteğinize göre uygulama tekrarlanabilir.

Aşırı terlemeyle birlikte ortaya çıkan kötü koku veya kıyafetlerde oluşan hoş olmayan görüntünün önüne kolaylıkla geçilebilir.