Botoks | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Botoks

Botoks

Botoks, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir toksindir. Botoks, sinirlerden kaslara gelen sinyalleri engellemektedir. Bu sayede botoks ile uygulama yapılan kas artık daralamıyor, bu da kırışıkların gevşemesine ve yumuşamasına neden oluyor. Böylelikle kişi daha genç bir cilde sahip olarak estetik anlamda kendini mutlu hissediyor.

Çoğunlukla alın çizgileri, kaz ayağı (göz çevresindeki çizgiler) ve kaş çatma çizgilerinde kullanılan botoks enjekteleri güneş hasarından ve yer çekiminden kaynaklanan kırışıklıklarda etkili değildir. Aynı zamanda genellikle kozmetik işlemler nedeniyle kullanıldığı düşünülen botoks uygulaması aşırı terleme tedavisi, migren tedavisi ve idrar kaçırma tedavisinde de kullanılan tıbbi bir yöntemdir.

Botoks uygulamasını yaptırmak sadece birkaç dakika alır ve anestezi gerekmez. Ancak istenirse uyuşturma etkisine sahip kremler kullanılabilmektedir. Botoks işleminde belirli kaslara ince bir iğne ile söz konusu toksinler enjekte edilir. Tam olarak etkili olması genellikle üç ile yedi gün sürer. Botoks uygulamasının etkisinin devamı kişiden kişiye göre değişmektedir. 6-12 ay arasında değişen bir etki süresi bulunmakla beraber, kişi eğer uygulamanın etkilerinin azalmasını istemiyorsa belirli aralıklarla botoks işlemi yaptırmaya devam edebilir.

Botoks Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Geçici morarma, kızarıklık ve şişme botoks işleminin en sık görülen yan etkisidir. 24-48 saat içinde geçebilen baş ağrısı görülmesi de normaldir. Ancak bu nadir görülen bir yan etkidir.

Kimler Botoks İşlemine Uygun Değil?

Hamile, emziren veya nörolojik bir hastalığı olan kişiler için botoks uygulaması önerilmez. Aynı zamanda botoks sadece kırışıklıkları yok etmek için kullanılmadığı için kişinin uygulama öncesinde mutlaka bilgi alması gerekmektedir.