Fototerapi | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Fototerapi

Yeryüzüne ulaşabilen güneş ışınları dalga boylarını deri üzerinde bazı etkileri bulunmaktadır. Bu ışınlar UVA ve UVB olarak ikiye ayrılır. Bu ışınların verdiği zarara karşılık fototerapi uygulaması yapılmaktadır. güneş ışınlarının verdiği zararlara karşı en iyi sonucun alındığı fototerapi tedavisinde sedef hastalığı, güneş alerjisi, beyaz leke hastalığı ve egzamalar tedavi edilebilmektedir.

Fototerapi bilimsel olarak radyoaktif olmayan manyetik ışınların tedavi amacıyla kullanılması anlamına gelmektedir. Yıllardır gelişen teknoloji ve tıp ile birçok deri hastalığına çözüm bulunmaktadır. Özellikle kronik deri hastalıklarının tedavisinde ve yeni doğan bebeklerde sarılık oluşumunda kullanılan fototerapi tedavisinde genellikle tüm vücuda uygulama yapılmaktadır. Hasta lambalarla donatılmış olan bir kabin içine girer ve tedavi bu şekilde gerçekleşir.

 

FOTOTERAPİ DERİYE NASIL ETKİ EDİYOR?

Fototerapi tedavisi sırasında uygulanan UV ışınları  derinin bağışıklık sistemi hücrelerinin dahil olduğu bazı süreçleri durdurarak, arttırarak veya değiştirerek tedavi edici özelliklerini ortaya çıkarmaktadır.

Fototerapi uygulaması süresince haftada en az iki en fazla 4 kez fototerapi kabinine girilmesi önerilmektedir. Bu seçenek hastanın sorununa göre doktor tarafından belirlenmektedir. Her bir fototerapi seansı 3 ile 15 dakika arasında sürebilmektedir. Ortalama bir tedavi süresi olmamakla beraber tedaviler 2 ay ile 1 yıl arasında tamamlanmaktadır.

 

FOTOTERAPİ TEDAVİSİ YAPILMASI MÜMKÜN OLMAYAN DURUMLAR

Daha önce deri kanseriyle alakalı tedavi görmüş olanlar

Çok yaşlılar

Ağır güneş hasarı almış olanlar

İleri derecede kalp hastası olanlar

Romatizmal hastalığı olan bireyler

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişiler

Emziren ve gebe olan kadınlar

 

YENİDOĞAN SARILIĞINDA FOTOTERAPİ TEDAVİSİ

Fototerapi uygulaması yenidoğan sarılığı tedavisinde kullanılmaktadır. Fototerapi işleminde tedavisi yapılacak olan bebek kuvöz içine koyulur ve yukarıdan floresan ampullerle ışık verilir. Böylelikle verilen ışıklar sayesinde bebeğin cildinde sarılığa neden olan bilirubin maddesi parçalanır ve bağırsaklardan dışarıya atılır.