Jinekomasti Ameliyatı | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti, erkek göğüslerinin artmış göğüs dokusu veya fazla yağ nedeniyle büyüdüğü durumdur. Bütün erkeklerin göğüs dokusu vardır. Kadınlarla aynı doku olmasına rağmen genellikle daha az miktardadır. Jinekomasti rahatsızlığı olan erkeklerde meme dokusu önemli ölçüde büyür, bu büyüme tipik olarak meme başı ve areola altındadır.
İdeal olarak, erkek göğüsleri kaslara sahiptir. Erkek göğsü yağlı hale geldiğinde sarkmaya başlarsa, üzerinde bir kat kat doku, aşağı doğru olan meme uçları ve göğüs hacmi fazla olur. Bunların hepsi de kadın meme şekline benzeyen bir göğüs görüntüsü oluşturmaktadır.
Jinekomasti şikayeti çeken birçok erkek, çoğunlukla tedavi istemiyor çünkü güvenebilecekleri bir cerrah bulamıyorlar. Daha şiddetli jinekomasti vakaları genel anestezi altında yapılır.
Jinekomasti Nedenleri
Genellikle, bir kişinin jinekomastisinin kesin nedeni belirlenemez. Sebepler, ilaç alımı, genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler olarak sıralanabilir. Aslında, sağlıklı genç erkeklerde ergenlik dönemine girerken 1-2 yıl boyunca bu sorunu yaşamak nadir değildir.
Jinekomastiye neden olduğu bilinen bazı ilaçlar ve kimyasal maddeler: östrojen, dijitalis, klomifen, ketokonazol, metronidazol, sisplatin, spironolakton, simetidin, izoniazid, metildopa, trisiklik antidepresanlar ve valiumdur.
Fazla kilo zararlı hormonal dengesizliklere neden olabilir, bu nedenle ameliyatı düşünmeden önce göğsünüzün boyutunu küçültmek ve sağlığınızı iyileştirmek için kilo kaybı tedavisi almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, göğüs büyümesine de katkıda bulunabilecek karaciğer sorunları da olabilir.
Jinekomasti ameliyatında göğüslerdeki fazla doku ve yağ çıkarılarak erkek tipi bir göğüs elde edilir. Tedavi oldukça rahat bir şekilde yapılabilir ve hasta herhangi bir sorun yaşamaz.