Kaçınılması Gereken Akne Mitleri | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Kaçınılması Gereken Akne Mitleri

Kaçınılması Gereken Akne Mitleri

Akne, yalnızca gençler ve ergenleri değil, on binlerce insanı etkileyen dünyadaki en yaygın cilt sorunlarından biridir ve her sorunda olduğu gibi sivilcelerle alakalı da birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. İşte akneye dair mitlerden bazıları;

Bronzlaşma Sivilcelerime Yardımcı Olur

Güneşte bronzlaşmaya zaman harcamak, mevcut sivilceleri geçici olarak kurumaya yardımcı olur. Uzun vadede, bronzlaşma, bu kuruma etkisi nedeniyle gelecekte yeni sivilcelerin açığa çıkma olasılığını artırır. Güneşe maruz kalma, cildin yağ bezlerini tetikleyerek sebumu aşırı üretmesini sağlar. Bu aşırı üretim, kaçınılmaz olarak gözenekleri tıkar ve akne oluşumuna neden olur. Ayrıca, güneşe aşırı maruz kalma, erken yaşlanma, cilt kanseri ve lekeleri arttırır.

Cildim Çok Yağlı Olduğu İçin Nemlendirici Veya Güneş Kremi Kullanamıyorum

Yağlı ciltler için nemlendirici ve güneş kremi kullanmaktan çekinmek oldukça yaygındır, ancak bu büyük bir cilt bakımı hatasıdır. Cilt tipine bakılmaksızın herkes güneş koruyucu kremleri her gün kullanmalı ve cildine gerektiği gibi ilave hidrasyon sağlamalıdır.

Sivilceler Geçtikten Sonra Yüzümde Kalan Lekeler Hiç Geçmez

Sivilce lezyonları iyileştikten sonra, cilt genellikle tamamen normal olan ve lekenin yaşam döngüsünün bir parçası olan kırmızı bir iz bırakır. Bu izlere genellikle “iltihap sonrası hiperpigmentasyon” denir ve zamanla solabilir. Ancak uzun süre geçmemesi de mümkündür. Akne tedavisi ne kadar kısa sürede tamamlanırsa ve akneler cildi ne kadar erken terk ederse leke oluşumu da ona göre çok az miktarda olacaktır.

Yeni geliştirilmiş bir formül olan Agnes akne tedavisi ile aktif olan sivilcelerin oluşmasına neden olan mikrop kalıcı olarak öldürülmekte ve bu sayede sivilceler çok daha kısa sürede iyileşmektedir.