Mikrodermabrazyon | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Mikrodermabrazyon

Bir çeşit peeling işlemi olan mikrodermabrazyon, diğer peeling işlemlerine göre daha acısız ve kolay bir işlemdir. Cildin en üst tabakası dış etmenlerden çok fazla etkilenmektedir. Hava kirliliği, yaşlılık, yeme içme alışkanlıkları ve stres gibi psikolojik durumlarda cildin üst tabakasında belirtiler kendini gösterir. Bu belirtilerden kurtulmak ve canlı bir cilde kavuşmak için mikrodermabrazyon yöntemi uygulanmaktadır. Cildin üst tabakasına minik çubukların yardımıyla aşındırılarak uygulanan bu tedavi yöntemi sonucunda üstteki ölü hücreler ciltten uzaklaştırılmış olur.

Mikrodermabrazyon işleminde anestezi gerekmediği gibi fazla ağrı da hissedilmemektedir. Bu nedenle son zamanlarda sık tercih edilen bir tedavi olmaya başlamıştır. Mikrodermabrazyon işleminin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bazı ağır durumlarda uygulanması mümkün olmadığı için ağır akne tedavisinin hemen ardından, kötü huylu tümörü olanlarda, aktif gül hastalığı olanlarda, gebe ve emziren kadınlarda mikrodermabrazyon uygulaması yapılmamaktadır.

 

MİKRODERMABRAZYON UYGULAMASININ ETKİSİ NEDİR?

Mikrodermabrazyon tedavisi özellikle ince çizgilerde, yaşlılık lekelerinde, lekelenmelerde, kırışıklıklarda, soluk görünen ciltlerde ve siyah noktalarda son derece etkili bir yöntemdir. Mikrodermabrazyon tedavisinin başarısı daha önceki duruma, cildin iyileşme kapasitesine ve uygulayacak uzmanın becerisine bağlıdır. Ağır cilt lezyonlarında mikrodermabrazyon tedavisinin uygulanması doğru olmayacaktır.

 

UYGULAMA SONRASI

Mikrodermabrazyon tedavisinde uygulama yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Uygulama sırasında acı veya ağrı duymayan hastalar gıdıklanıyormuş hissiyatı yaşarlar. Uygulamanın ardından uygulama yapılan yerde kızarıklık ve yanma hissi oluşması normaldir. Bu durum kısa süre içinde kaybolacaktır. Uygulamanın ardından hastanın nemlendirici krem kullanması gerekmektedir.

 

SİVİLCE VE ÇUKUR İZLERİNDEKİ ETKİSİ

Mikrodermabrazyon yönteminin sivilce ve çukur izlerindeki etkisi istenen düzeydedir. İlk uygulamada bile izleri ve çukurların azaldığı görülmektedir. Aynı zamanda mikrodermabrazyon tedavisinin en fazla kullanıldığı durum da sivilce ve çukur izleridir.