Punch Biyopsi | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Punch Biyopsi

Şüphelenen herhangi bir hastalık olması durumunda biyopsi yapılması doğaldır. Biyopsinin de kendi arasında çeşitli türleri vardır. Bunlardan biri de punch biyopsidir. Punch biyopsi ile hastanın cildinden doku almak için silindir şeklinde bir ucu olan keskin alet kullanılmaktadır. Bu alet cildin içine kadar girmekte ve küçük bir parça alarak dışarı çıkmaktadır. Punch biyopsi yapılan bölge kendiliğinden kapanmakta ve iyileşmektedir. Lezyonların tanısı için kullanılan basit bir yol olan punch biyopsi birçok avantaj içerdiği için en sık kullanılan biyopsi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Punch biyopsi istenen durumlardan bazıları şunlardır;

  • Tnaı koyulabilecek bir iç hastalık
  • Yumuşak doku problemi
  • Deri patolojisi veya kanseri
  • Derideki anormal renk değişimi
  • Deride şişlik veya kızarıklıklar

 

PUNCH BİYOPSİ NASIL YAPILIR?

Punch biyopsi öncesinde biyopsinin yapılacağı yer hazırlanmalıdır. Aynı zamanda biyopsinin kapılacağı bölge de işaretlenmeli sonrasında lokal anestezi yapılmalıdır. Deri bölgesinde lezyonun büyüklüğüne göre punch seçilmekte ve örnek alınacak bölgeye uygulanmaktadır. Punch bölgeye uygulanırken dik bir şekilde yerleştirilir ve döndürerek bastırılır. Böylelikle cilt içine giren punch doku örneği alarak çıkmış olur.

Punch biyopsi sonrasında hastanın yarasına dikiş atılarak kapatılmaktadır. Doktor tarafından önerilen krem veya pansumanın tekrarlanması bölgenin mikrop kapmaması açısından iyi olacaktır.

 

PUNCH BİYOPSİ YARARLARI

Punch biyopsi şüpheli durumlarda erken tanıya yardımcı olmakta ve hastaya özel tedavi şekillerinin hazırlanması için zaman kazandırmaktadır. Erken teşhis çoğu hastalıkta çok önemlidir.