Rinoplasti | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Rinoplasti

Rinoplasti

Rinoplasti, bazen hastalar tarafından burun estetiği olarak adlandırılmaktadır. Rinoplasti ile, burun ve yüz arasındaki uyum sağlanmakta, aynı zamanda burunda şikayet edilen sorunlar da çözümlenmektedir. Burun estetiğinin genellikle kozmetik nedenlerden ötürü yapıldığı düşünse de bazı fonksiyonel sorunlar nedeniyle de burun estetiği yapılmaktadır.

Rinoplasti, görünümünüzü ve kendinize olan güveninizi artırabilir, ancak gerçekçi olmanız ve hayallere kapılmamanız çok önemlidir. Burun estetiği ile başka bir görünüme kavuşabilirsiniz, ancak bunun bir mucize şeklinde olmayacağını da bilmelisiniz. Bu nedenle ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi düşünün ve cerrahınızla görüşün.

Rinoplasti için en iyi adaylar, burnunda estetik veya fonksiyonel bir sıkıntı olan, psikolojik olarak ameliyata hazır ve gerçekçi beklentilere sahip olan kişilerdir.

Rinoplasti, estetik hedefleri karşılamak, doğum kusurlarını düzeltmek veya nefes alma problemleri gibi farklı amaçlarla gerçekleştirilebilir. Genellikle, istisnalar olmasına rağmen, 16 yaşından önce rinoplasti ameliyatının tercih edilmemesi daha iyidir.

Rinoplasti genellikle bir saat kadar sürer, ancak karmaşık işlemler daha uzun sürebilir. Ameliyat sırasında burun derisi, kemik ve kıkırdak çerçevesinden ayrılır, sonrasında istenilen şekle getirilir. Sonrasında ise burun son haline getirildikten sonra dikilir ve hasta iyileşmeye hazır hale gelir. Rinoplasti ameliyatında kapalı ve açık olmak üzere iki yöntem bulunmaktadır. Açık yöntemde burun delikleri arasındaki dokuya yapılan küçük bir kesi ile işlem tamamlanırken, kapalı rinoplastide kesiler burun içinde kalır.

Ameliyattan sonra özellikle ilk yirmi dört saat boyunca yüzünüz şişer, gözlerinizin etrafında çürükler gelişebilir, burnunuz ağrıyabilir ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz. İlk bakışta şişlik ve morlukların artacağını fark edeceksiniz, iki ya da üç gün sonra bu durum en üst zirvede olacak. Ancak sonrasında iyileşmeye başlayacak. İşlem sonrasında ilk ay çok fazla yorulmamalı, kendinizi zorlamamalı ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Burnun tam şeklini alması 1 sene kadar sürebilmektedir. Bu süre içinde burnunuzu korumanız çok önemlidir.