Sivilce Nasıl Oluşur? | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce tüm deri hastalıklarında en yaygın olanıdır. Bazı rakamlara göre, on iki ve yirmi dört yaş arasındaki tüm insanların yüzde sekseninde sivilce bulunmaktadır. Ciltteki yağ bezlerinin bir bozukluğu olarak da adlandırılabilen sivilce, bazı geleneksel konseptlerin aksine, sadece gençler tarafından değil, yetişkinler tarafından da sıkıntı çekilen bir sorundur.

Cildimizdeki kıl folikülleri veya gözenekleri, yağ bezleri olarak adlandırılır. Bu bezler, saçlarımızı ve cildi yağlandıran yağlı bir madde olan sebumu üretir. Aynı zamanda ölü cilt hücreleri gözenek astarından dışarı atılırken sebum cildin dış yüzeyine dağılır.

Çoğu zaman salgı bezleri doğru miktarda sebum üretir ve gözenekler iyidir. Ancak bazen çok fazla sebum üretildiğinde gözenekler tıkanabilir. Bu tıkaç, gözenekleri tıkar, sebumun veya ölü deri hücrelerinin gözenekten çıkmasını önler. Durum, sebumda yaşayan bakterilerin birikmesi ile daha da ağırlaşabilir. Bu, gözenek çevresinde şişmeye ve sonuçta sivilceye neden olur.

Aknenin kesin sebebini kesinlikle kimse bilmiyor. Sadece gelişimini etkileyen bazı unsurları biliyoruz ve bunlar şunlardır;

Kalıtım

Yağlı cilt veya saç

Ergenlik döneminde erkek hormon üretiminde artış

Kadınlarda hormonal bir dengesizlik

Bazı reçeteli ilaçlar

Kimyasallar ve bitkisel yağ içeren kozmetik

Yüksek stres dönemleri

Bazı beslenme eksiklikleri

Akneler için bir şey yapmasanız bile, çoğu zaman kendileri giderek iyileşir. Sivilcelerin her biri iyileştikçe, diğerleri ortaya çıkma eğilimindedir. Bununla birlikte, bazı sivilceler küçük çukurlara veya darbelere benzeyen yara izlerini bırakır ve çoğu zaman lekeler de sivilcelerin arkalarında bıraktığı izlerdir.

Aktif sivilcelerin tedavi edilmesi tüm bu sorunları azalmasına ve belki de hiç sorun haline gelmemesine neden olacaktır. Agnes akne tedavisi aktif akneleri tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir. Elektrik dalgalarını kullanan agnes akne tedavisinde akneye neden olan deri altındaki mikroplar tamamen yok edilir ve bu da akne gelişimini önler.