Yama (Patch) Testi | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Yama (Patch) Testi

Yama testi kontakt alerjiyi değerlendirmede kullanılan bir test yöntemidir. Özellikle temasla oluşan alerjilerde, el egzamalarında veya vücutta gelişen bir egzamada kontakttan, yani maruz kalınan ve dışarıdan temas edilen madde nedeniyle alerjinin geliştiğinden şüphelenilmesi durumunda yama testi uygulanmaktadır. Yama testi genellikle sırt bölgesine uygulanmaktadır. Alerjen maddelerin belirli düzende yerleştirilmiş bantlar cilde temas edecek şekilde deriye yapıştırılmakta ve 48 saat beklenmektedir. 48 saatin sonrasında yama testinde değerlendirme yapılmakta ve sonuçlar paylaşılmaktadır.

Yama testi yapılırken hastanın çok fazla terlememesi ve duş almaması gerekmektedir. yama testi için kullanılan bantların belirtilen süre boyunca deriye yapışık kalması çok önemlidir.  İlk 48 saatin ardından ikinci bir 48 saatin ardından değerlendirmeler tekrar yapılır. Burada oluşan reaksiyonun derecesine , şiddetine göre veya hangi kutucukta reaksiyonun görülmesine göre alerjen olan madde de tespit edilmiş olur.


YAMA TESTİNİN İÇİNDE BULUNAN MADDELER

Yama testinde kullanılan alerjenler gündelik hayatımızda kullandığımız parfüm, tatlandırıcı, diş hekimliğinde kullanılan materyaller, kuaför ürünleri, ilaçlar, koruyucu maddeler, antioksidanlar, fotoğraf kimyasalları, plastikler, yapıştırıcılar, çözücüler, güneş koruyucuları, metal bileşikler ve deri gibi maddeleri içermektedir.

Test yapılırken kaşıntı veya kızarıklık olması muhtemeldir. Ancak hiçbir şekilde dokunulmaması gerekmektedir. kızarıklığın boyutuna göre alerjinin neden olduğu maddeler de bulunabilmektedir.