Yetişkinlerde Akne Oluşmasının Nedenleri | Clinimed
Nişantaşı: 0850 850 25 63 - Ataşehir : 0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
EN TR

Yetişkinlerde Akne Oluşmasına Neden Olan Tıbbi Faktörler

Yetişkinlerde Akne Oluşmasına Neden Olan Tıbbi Faktörler

Sivilce gençlerde sık görülürken, bazı vakalarda yetişkinliğe kadar sürebilir. Akne 30’lu, 40’lı yaşlarda ve evet, hatta 50’lerde bu sorunla uğraşan kişileri rahatsız etmektedir. İlginç olan şu ki bu hastaların çoğunun gençlik yıllarında sivilce ile karşılaşmamış olmaları. Gençlerde olduğu gibi yetişkinlerde de sivilce birçok aşamada olabilmektedir. Yetişkinlerde sivilce oluşturan farklı tıbbi durumlara bir göz atalım.

Hormonal Dengesizlik

Birçok kadın hamilelik, doğum ve menopoz dönemlerinde hormonal olarak çok karışıklık yaşarlar. Bazı kadınlar, doğumdan sonra veya yağ bezleri bir aşırı basıncın içine girdiği zaman gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylık döneminde aşırı derecede akneye meyilli olma eğilimindedir. Bu aynı zamanda çok fazla saç kaybetme, kilo alma ve vücutta birçok değişikliğe neden olur.

İlaçlar

Birçok ilacın yetişkin akne oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Bazı kontraseptif haplar hormonları kontrol altında tutar ve onları aniden bırakmak boyun, yanaklar, çene ve alında şiddetli kistik akne oluşumuna neden olabilir.

Dolaşım Sorunları

Kan dolaşımı sorunları genellikle sigara içenlerde görülür ve akne için ortak bir neden de budur. Sigaradaki nikotin, karbon dioksit ve karbon monoksit içerir ve bu da akciğerlere ve kalbe zarar verir ve normal dolaşımı keser.

PKOS

Polikistik over sendromu, binlerce kadın için ortak bir sorundur. Zayıf insülin düzeyleri ve yüksek östrojen düzeyleri bu duruma sebep olur. PKOS’lu aşırı kilolu kadınlarda akne daha da kötüdür ve çenede, ağız çevresinde ve yanaklarda şiddetli oluşumlara neden olabilir.

Akne oluşumunun tıbbi nedenleri elbette bu durumlarla alakalı tedavilerle çözümlenebilir. Ancak ek bir tedavi seçeneği olarak agnes akne tedavisi sivilce görünümlerini iyileştirerek aktif akneleri yok eder ve radyofrekans dalgalarıyla aknenin oluşmasına neden olan mikrobu öldürür.